Ana Sayfa » Genel » Çocuklarda Kekemelik

Çocuklarda Kekemelik

cocuklarda kekemelik

 

Çocuklarda Kekemelik

Kekemelik ve konuşma bozuklukları özellikle küçük yaşlarda ortaya çıkan konuşma sorunlarıdır. Çocuklarda kekemelik, erken konuşma döneminden sonra ortaya çıkan bir problem olarak görülmektedir. Doğuştan hiç kimse kekemelik sorunu ile hayata gelmemektedir. Kekemeliğin genetik bir sorun olduğuna dair bir kanıt henüz bulunmamaktadır. Çocuklarda kekemelik özellikle psikolojik reaksiyonlar olarak belirtebileceğimiz, korkulu ani ve beklenmedik sorunların sonucunda konuşmaya etki eden bir tepki olarak takılmaların görülmeye başladığını söyleyebiliriz.

Çocuklarda kekemelik, kekemelik problemin başladığı dönem itibari ile tekrarların ve takılmaların kendiliğinden geçebileceği bir dönemi kapsamaktadır. Bu dönem için ise ailelerin panikten uzak davranışlar sergilemeleri gerekmektedir. Çocuklarda kekemelik, yaşandığı anlarda ailelerin onlara “neden takılıyorsun”, “düzgün konuşsana” gibi uyarılarda asla bulunmamaları gerekmektedir. Çünkü bu tarz uyarılar çocuğun konuşma bozukluğunu, kekemelik sorununu fark edip ailesi gibi kendisine dert edinmesine sebep olabilmekte bu da çocuklarda kekemelik probleminin kalıcı hale gelmesine neden olmaktadır. Çünkü bu durumlarda çocuk, kekemeliğin sıkıntılı bir durum olduğunun bilincine varmaktadır.

Çocuklarda kekemelik, kendiliğinden geçebilme döneminin ardından halen devam eden bir sorun olarak gözlemleniyorsa artık konuşma terapistlerinin devreye girmesi şarttır. Okul çağına ulaşmadan yapılan müdahalelerle çocuklarda kekemelik problemi yalnızca bir konuşma bozukluğu olarak hatırlanan bir sorun olsa da müdahale edilmeden başlayan okul hayatı kekemelik problemi yaşayan çocuklar için bir zindan haline gelmeye başlamaktadır. Çünkü konuşma esnasında yaşadığı takılmalar, yaşıtlarının yanında kendisini ifade edemeyen bir durumun yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple çocuklarda kekemelik problemi , okul öncesi dönemde muhakkak halledilmesi gereken bir problem olarak görülmelidir. Kekemelik sorunu yaşayan çocukların bu sorunu yaşayarak okula başlaması psikolojik olarak yıpranmaları ve özgüven eksikliği yaşayan bireyler olmasına neden olabilmektedir. Çocuklarda kekemelik ancak uzun süreçlerin düşünüldüğü bir kekemelik tedavisi yani eğitimle devam etmelidir. Hap veya ilaç tedavisi olmayan kekemeliğin çözümünde gereksiz tedavilerin arayışı çocukların hayal kırıklığı yaşamalarına sebep olmaktadır. Ayrıca kısa süreçlerde asla başarının devamlılığı sağlanamaz. Kontrol süreçleri düşünülmeyen bir eğitimin kalıcığından söz edilemez, bu sebeple kişilerin tedavi sonrasında kendisi yada aileleri tarafından kontrollere devamlılığı sağlanmalıdır.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Faruk Özdemir
12 Şubat 2014 - 17:43

Çocuğum 5 yaşında okula başlamadan önce bu durumdan kurtulmasını istiyorum..

asım
09 Eylül 2014 - 17:11

Çocuklarda kekemelik, kendiliğinden geçebilİR Mİ ?

Ayşe tuna
13 Eylül 2014 - 01:03

çocuklarda kekemelik nasıl tedavi edilir ?

admin
18 Şubat 2016 - 13:10

Bu sorunun çözümü için konuşma eğitimleri yeterlidir, onlara kontrollü bir konuşma için gereken teknikleri öğretiyoruz, bu sayede artık takılmadan konuşmayı öğreniyorlar..

{$footer_yazisi}