Ana Sayfa » MAKALELER » Kekemelik – Kekemelik Tedavisi

Kekemelik – Kekemelik Tedavisi

 

Kekemelik – Kekemelik Tedavisi

Kekemelik konuşma esnasında yaşanan beklenmedik akıcı konuşma bozuklukları olarak tabir edilmektedir. İlk hece takılmaları olarak bilinen bu sorunların ortaya çıktığı dönemlerin erken konuşma dönemine rastlıyor olması, kekemelik kalıcı hale gelmeden aile bireyleri tarafından halledilecek bir sorun gibi görülmesine vesile olabilir.

Kekemelik bir süre sonra konuşma yapısında alışkanlık haline dönüşerek,  bilinç altında konuşamayacağım kaygısıyla beslenmeye devam eden bir canavar halinde sisinle birlikte yaşamaya başlar. Bu yüzden kekemelik sorunu yaşayan kişilerin kekemelik tedavisi öncesinde bu sorunu aşabilecekleri ile ilgili gerekli motivasyonu kendilerinde sağlamaları gerekmektedir.

Shaping tekniği gibi akıcı konuşmaya yönelik olarak konuşma noktalarında kontrolü tamamen kişiye bırakan özel yöntemler öğrenmeli, benimsemeli hatta yaşamında refleks haline getirerek kişinin bu tekrarları yine yaşamaması için azimle süreçleri artık kendi yönetir hale gelmesi gerekir. Kekemelik tedavisinde önemli olan nokta bunu ömür boyu devam ettirmektir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Faruk aslan
09 Eylül 2014 - 16:56

Kuzenim kekemelik sorunu çekiyor.Ben kime kekemelik tedavisi nasıl yapılıyor ya da nerelerde yerleri var diye sorsam hepsi ayrı cevaplar veriyorlar.Sizi beyaz tv de izledim dedikleriniz sayesinde yol bulduk teşekkürler..

yıkmaz türeydi
13 Eylül 2014 - 00:55

Bir kaç yerde kekemelik tedavisi hakkında bilgi aldım fakat sizdende ayrıntılı bilgi almak isterim

{$footer_yazisi}