Kekemelik Nasıl Geçer

Kekemelik Nasıl Geçer

Kekemelik konuşma esnasında yaşanan farklı şekillerde görülen aksamalardır, doğuştan gelen bir sıkıntı değilidir. Bilinenin aksine kekemeliğe yakalanan çocuğun artık düzgün konuşması beklenemez görüşü yanlıştır. Akıcı konuşma bozuklukları olarak görülmeye başlayan takılmalar, duraksamalar, tutulmalar ve sonuçlarında yaşanan durumlar kekemelik olarak adlandırılmaktadır. Erken konuşma dönemlerine denk gelen takılmaların başladığı ilk günlerde, çocuklar bu takılmaların bir problem olduğunun farkında bile değildirler. Lakin aile bireylerinin o döneme kadar güzel de konuşan çocuklarını o halde görmelerinden sonra gereksiz yapılan aşırı panik hali çocukların da kekemelik sorununu gerçekten problem olarak algılamalarına sebep olmaktadır. Bu da kalıcı kekemelik dediğimiz durumun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kekemelik Tedavisi ! Konuşma bozuklukları ile ilgili süreklilik arz eden ve alışkanlık boyutu ile devam eden kekemelik aslında görülmeye başladığı ilk dönemlerde kendiliğinden düzelebilme potansiyelini üzerinde taşımaktadır. Çünkü henüz alışkanlık olarak konuşma yapısına oturmamış olan bu akıcı konuşma bozukluğu bir süre sonra kendiniliğinden geçebilmektedir ancak az önce de belirttiğimiz gibi gereksiz davranışlar sergilenir. Çocuğum düzgün konuşsana, neden böyle konuşuyorsun tarzında bir tavırla yaklaşılır ise kekemelik kalıcı bir hale gelebilir. kekemelik tedavisi ise hastalık gibi bir durumdan söz etmediğimiz için ilaç yada haplarla son bulabilecek bir süreç değildir.

Kekemelik yaşayan kişilerdeki belirgin özellik konuşmaya başlandığında takılacağım kaygısının ön plana çıkmasıyla ilgilidir. Bu baş belası önkenemeyen düşünce yüzünden özellikle heyecanlı anlarda kişi refleks haline dönüşen bu sorunu bilinç altında tetiklemeye başlar ve kekemelik o anlarda sürekli sorun oluşturur. Kekelemeden düzenli bir şekilde her ortamda konuştuğunu fark eden bilinç altı ancak o an itibarı ile bu kaygıdan kurtulabiilir. Bu yüzden kullandığımız shaping tekniği ile kişinin takılmadan konuşabilidiğini kendi kendine keşfetmesini sağlıyoruz. 
Kekemelik tedavisi kabaca bir tarifle anlatmamız gerekirse, kişilerdeki konuşma alışkanlığının akıcılığının şekillendirilmesi ile son bulmaktadır. Birey yeni ve daha kontrollü bu konuşma alışkanlığı sayesinde eski ve takılmaların olduğu kekemelik problemini bilinçaltına göndermiş olur. Yakalanan başarının kalıcı olması için belli bir süre egzersizlere devam edilmelidir. Bir süre daha devam eden takılmalardan arınmış konuşma alışkanlığı sayesinde kişi yeni edindiği kontrollü konuşma alışkanlığını kemikleştirmeye yani bu tekniklerin uzmanı olmaya başlayacak ve artık sorunsurz bir şekilde konuşabilecektir.