Ana Sayfa » Genel » Kekemelik Nasıl Geçer

Kekemelik Nasıl Geçer

Kekemelik Nasıl Geçer

Kekemelik Nasıl Geçer


Kekemelik
konuşma bozukluğu bir diğer ismiyle akıcılık bozukluğu olarak tabir edilen ve konuşmalar sırasında kelimelerin özellikle ilk hecelerindeki tekrarlamalar, uzatmalar, tutukluklar gibi sorunlara verilen genel bir isimdir.

Kekemelik nasıl geçer sorusuna tabi olunan merkezler olarak hep aynı cümleleri kullanmaktayız, panik yapmayıp inandığınız süre zarfında istikrarlı ve düzenli konuşma egzersizleri sonucunda geçer.

Kekemelik nasıl geçer gibi bir durum aslında toplum tarafından benimsenmektedir, hatta doğuştan gelen ve çözümsüz bir problem olarak da bilinmektedir. Lakin kekemelik çözümsüz değildir. Kekemelik nasıl geçer sorusundan önce kekemeliğin bir hastalık olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Bu yüzden heyecanın ve gerginliklerin önüne geçmek için sanki çözüm olacakmış gibi medikal tedavi süreçlerine başvurmamak gerekmektedir.

Kekemelik sadece mevcut takılmaların ve tutulmaların olduğu yanlış konuşma alışkanlığının önüne geçerek, yerine şekillendirilmiş bir konuşma alışkanlığının kazanılması ile son bulabilen akıcı konuşma sorunundan farklı bir şey değildir. Yapılan konuşma terapileri sonucunda devam etmesi gereken rutin kontrollerle de eski takılmaların yineleme ihtimalini de değerlendirmek gereklidir.
Bu gibi tekrarlara fırsat vermemek için düzenli olarak egzersizlere devam edilmelidir.

 

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

murat
04 Nisan 2014 - 13:49

ben kekeme hastalığım fakat doğuştan değilim lütfen yardım edin herkes dalga geçiyor üzülüyorum

cem cem
09 Eylül 2014 - 17:05

Kekemelik Nasıl Geçer adlı makalenizi çok beğendim..

deniz
13 Eylül 2014 - 01:01

Kekemelik nasıl geçer bunun yolları nelerdir ?

kaan
20 Kasım 2014 - 23:09

kelimeler agzından zor la cıkıyor bazen anlışır sekilde oluyor ama zorlanıyor,

admin
19 Eylül 2015 - 12:40

İstenmeyen takılmalar özellikle de takılacağım kaygısı ile devam eden kekemelik sorunları belli bir süre sonra refleks haline dönüştüğü için kendiliğinden geçemez, bu sebeple özellikle doğru ve verimli bir diyafram nefesi ile takılmadan konuşabileceğiniz teknikleri öğrenmeniz ve bu yeni kontrollü konuşma yapısını benimseyene kadar egzersizlerinize dikkat göstererek kalıcı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

admin
18 Şubat 2016 - 13:12

kekemelik, takılacağım kaygısının yok edilmesine bağlıdır, bu da ancak takılmadan konuştuğunun kişi tarafından keşfedilecek düzeyde kontrollü bir konuşma alışkanlığını benimsemesine bağlı bir durumdur..

{$footer_yazisi}