Ana Sayfa » Genel » Kekemelik Tedavi Yöntemleri

Kekemelik Tedavi Yöntemleri

 

Kekemelik Tedavi Yöntemleri

Kekemelik ve konuşma bozuklukları konularında bilinenin aksine konuşma sorunları doğuştan olan problemler değildir. Ayrıca kekemelik gibi akıcı konuşma problemleri hastalık gibi görülen sorunlar olsa da hastalıklarla yakından uzaktan alakası olmayan sorunlardır. Hastalık olmadıkları için hap ya da medikal bir tedavi süreçleri bulunmamaktadır.

Kekemelik, yani konuşma esnasında yaşanan konuşma bozuklukları, kökeni psikolojik sorunlara dayanan sıkıntılar olabilmektedir. Ancak devam eden kekemelik sorunu psikolojik sorunun devamlılığı ile alakası olmadan takılmalar olarak sürmektedir. Çünkü özellikle küçük yaşlarda yaşanan olayların ardından görünmeye başlayan kekemelik bir süre sonra alışkanlık haline geldiğinden bu sorun artık kalıcı bir boyuta gelmektedir.

Kalıcı suretle devamlılığı süren konuşma esnasındaki bu takılmaların önüne geçebilmek için mevcut konuşma yapısının değişimini amaçlamak gerekmektedir. Hem nefes hem ahenk yapılarının işin içine dahil edildiği dil ve dudak egzersizleri ile ses tonlarındaki değişimin, kekemelik sorunu yaşayan kişilere benimsetilmesi ile farklılaşan konuşma sisteminde takılmalar geri plana atılmaktadır. Fluquency Shaping tekniği olarak da adlandırılan yöntemle birlikte bahsettiğimiz konuşma yapısına müdahaleyi birebir gerçekleştirilmiş olmaktayız. Bu vesileyle kişinin takılmalarının olduğu kekemelik ve konuşma yapısı artık daha kontrollü bir konuşmaya dönüşmüş ve düzelmiş olarak karşımıza çıkmaktadır.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

aslı
07 Ocak 2014 - 17:23

ben tedavi oldum ama işe yaramadı ankarada tedavi oldum ritimli konuştm bi süre sonra ritimi bıraktım yine aynı devamm orası istanbul belki daha iyi eğtim veriyorsunuzdur ritimli konaşmaya devammı ediyim bana bi yardımcı olun lütfen.

{$footer_yazisi}