Kekemelik

KEKEMELİK
Konuşma akıcılığındaki bozukluklar olarak kabaca tanımlanan kekemelik, konuşmanın akıcılığını bozan duraklama, tekrarlama, takılma ya da uzatarak konuşma şeklinde görülebilir. Konuşmaya başlarken konuşmanın gereken düzenini bozan, bazı ses veya sözcükleri tekrarlama ya da sesi duraklayarak çıkarma ile devam eden yanlış konuşma alışkanlığıdır.
Genelde heyecan olduğunda, baskılı bir ortamda, sinirlenince, yeni tanışılan kişilerle konuşurken, telefonda konuşurken, toplum karşısında konuşma yapılması gereken durumlarda, önemli bir kişiyle konuşurken bireyin takılması artar. Bu durum kekemekişinin farklı sebeplerle toplumdan ve sosyal ortamlardan uzaklaşmasına sebep olabilir. Buna sebep olan en büyük faktör, kekeme kişinin takılacağım kaygısıyla konuşmaktan çekinmek olarak ifade edilebilir.

Kekemelik Nedenleri
Kekemelik, özellikle küçük yaşlarda görünmeye başlayan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Birkaç farklı durum şekliyle ortaya çıksa da genel olarak psikolojik olarak tabir edebileceğimiz bir durumun sonucu olarak baş gösterir.
Kekemelik genellikle 2 ila 9 yaş aralığında yaşanan, beklenmedik ani gelişen genellikle korkulu olaylarla ortaya çıkmaktadır.
Korkunun dışında kekeme bireylerin neden kekeledikleri araştırıldığında, kekemelerin ayrıca küçük yaşlarda kardeşlerini çok aşırı kıskanıp travma derecesinde psikolojik bir tahribat geçirdikleri görülmüştür. Kekemelik problemine özentinin de yol açtığı bir sorun olduğu görülebilmektedir, Aile bireylerinden birini rol-model kabul eden çocuk onun gibi konuşup onun gibi davranmaktadır, bu kişinin de kekemeolması etkilenen çocuğunda kekelemesi anlamına gelmektedir. Ayrıca Kekeleme problemlerine ateşli hastalıklar da sebep olmaktadır.

Konuşma bozukluklarının takılma ve tutukluk ile ilgili olarak isimlendirilen kısmını oluşturan kekemelik, çeşitli nedenlerden de ortaya çıksa sonuçları aynıdır. Bunlar;Konuşma lobundaki görev dağılımlarında ortaya çıkan değişim ve nefes düzensizlikleri olarak ikiye ayrılır.

-Kekeleme de konuşma lobundaki olumsuz etken, kekemeliğe sebep olan ve konuşmalarda kekelemeye neden olan önceden yaşanmış olaylarla birlikte normalde sayısal işlemler için varolan SAĞ Lobun normalde SOL Lobun işi olan konuşma görevini üstlenmesi ile ortaya çıkar.
-Kekemeliği tetikleyen diğer etken Nefes Düzensizliği olarak adlandırılan sendromdur. Nefes düzensizliği normalde konuşmadan diyaframa çekilmesi gereken nefesin sürekli olarak bir yanlışlığı alışkanlık haline getirip akciğerlere çekilmesi ve buna bağlı olarak takılmaların görülmesi ile tanımlanabilir.

Kekemelik Tedavisi

Küçük yaşlardan beri devamlılığı süren akıcı konuşma bozukluklarının yapı itibari ile hastalık gibi bir boyutu olmadığı için bu şekilde değerlendirmek ve çözümü ilaçlarda aramak yanlıştır. Kekemelik ancak konuşma alışkanlığını şekillendirmek suretiyle yeni bir konuşma yapısını kekemelik sorunu yaşayan kişiye empoze edebilmekle çözülmektedir. Kontrollü bir yapının uygulandığı yeni konuşma alışkanlığının kişi tarafından benimsenmesi ile farklılaştırılmış bir yapının varlığından söz etmek bu sayede mümkün kılınmaktadır.

Kekemelik Nasıl Geçer
Kekemelik takılma ve tutulmaların konuşma sırasında meydana gelmesi gibi kısa bir tanımla açıklanabilse de kekemelik ve konuşma bozuklukları nasıl geçer sorusu birçok konuyu ele alarak ancak açıklanabilir.
Kekemelik sorunun Korku, heyecan, panik, özenti, kıskançlık, ateşli hastalık gibi birçok nedeni olduğunu biliyoruz. Küçük yaşlarda bunlardan etkilenme oranı düşünüldüğünde tekdüze bir eğitimin söz konusu olamayacağı belirgindir. Kekeleyen bir çocuğa öncelikle nasıl yaklaşılması gerektiği önem arz eder. Özellikle kekemelik sorununun ilk görülmeye başladığı dönemlerde gereksiz yere yapılan panikli durumlar çocukların kekemelik ile ilgili durumları ciddi manada bilinçsizce de olsa sorun haline getirmelerine sebep olmaktadır.
Kekemelik nasıl geçer sorusuna en verimli yanıt ise eğitim esnasında hangi yöntemin uygulanması gerektiğinin belirlenmesidir. Kademesiz Sistemli Yapısal Konuşma Yönteminin uygulandığı merkezimizde, beynimizdeki lobların görev dağılımlarındaki pozisyonları konuşmaya bağlı olarak düzenlenmektedir. Diyafram egzersizleri ve fısıltı çalışmaları ile yoğunlaştırılmış terapiler eşliğinde bilgisayar destekli konuşma programı bu eğitimler içerisinde uygulanmaktadır. Heyecanlı anlarda sorunun belirginleştiği görülmektedir, bu yüzden heyecanlı anlarında analizi adına uygulanması gereken süreçlerin başında grupla birlikte devamlılığın da sağlanması kekemelik tedavisi için gereklidir. Aynı zamanda başarı ile sonuçlanan kekemelik tedavisi asla bir anda bitti diyerek sonlanmamalı aynı zamanda rutin kontrollerin uzmanlarca devamlılığının sağlanması gerekmektedir.

 

{$footer_yazisi}